Milí žiaci,

inak, ako chaosom nemôžem nazvať situáciu, v ktorej sa nachádzame. Dňa 11.02.2021 vydal minister dopravy a výstavby SR usmernenie, v ktorom upresnil okrem iného aj výcvik v autoškolách. Prílohou tohto usmernenia je aj COVID automat pre autoškoly. Toto usmernenie platí od 12.02.2021 a hneď tento deň bola aj na TA3 uverejnená reportáž, že autoškoly môžu vykonávať aj praktický výcvik. V zmysle COVID automatu, pokynov ministra dopravy a iných usmernení, Autoškola For You začala od 15.02.2021 vykonávať aj teóriu na učebni a aj praktické jazdy, pretože okres Topoľčany bol v III. stupni varovania (bordový). Nakoľko ministerstvo dopravy nedotiahlo tento proces dokonca a hlavný hygienik SR nevydal pre autoškoly vyhlášku s výnimkou zo zákazu vychádzania, jednotlivé regionálne úrady (v okresných mestách) začali postupne upozorňovať autoškoly, že nemôžu vykonávať výcvik. A tak sa dnes stalo aj v našom okrese. Po týždni fungovania nás zase zavreli 🙁

Preto som na základe upozornenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Topoľčanoch vydal pokyn, že od dnešného poobedia opäť prerušujem vykonávanie teórie na učebni a praktického výcviku (trenažér a jazdy) až do času, kedy sa situácia nevyrieši a autoškolám povolí aj Úrad verejného zdravotníctva vykonávať výcvik a žiakom autoškôl udelí výnimku zo zákazu vychádzania. Týmto mojim rozhodnutím predchádzam nielen možnej pokute pre autoškolu, ale aj pokutám, ktoré by mohli byť udelené aj vám žiakom.

Čo vám poviem, je to chaos, do ktorého nás dostali orgány štátnej moci.

Čo sa týka teórie. Teória bude prebiehať distančne formou e-learningu v JISCD podľa tematických plánov. Učte sa aj z Dobrého vodiča a testy sa učte na stránke autoškoly.  Keď sa stretneme na učebni, dáme si testík, aby som videl, čo ste sa naučili.

Trenažér a jazdy vykonávať nemôžeme. Pretože žiaci nemajú povolené ísť do autoškoly.

Akonáhle sa situácia vyrieši, dám vám vedieť. Dúfam, že to bude čoskoro a že je to len otázka len pár dní.

Záverečné skúšky sú v Topoľčanoch taktiež pozastavené.

Držte sa a verím, že sa čoskoro vidíme.

Otvorenie autoškoly

Dobrá správa. Na základe upresnenia Ministerstva dopravy SR, vydanom pred chvíľou, môžu autoškoly od dnešného dňa vykonávať výcvik podľa COVID AUTOMATU pre autoškoly podľa sfarbenia okresov v regionálnom automate. Pre nás to znamená, že od pondelka 15.02.2021 je okres Topoľčany v III. stupni varovania (sfarbený na bordovo). Podľa COVID AUTOMATU pre autoškoly môžeme teda v obmedzených počtoch vykonávať teóriu a hlavne môžeme začať konečne jazdiť za dodržania protipandemických opatrení. Ak máte záujem sa zúčastniť výcviku, musíte mať potvrdenia, ktoré som už uviedol v dnešnom, predchádzajúcom príspevku. Od pondelka Vám inštruktori budú postupne volať a naplánujete si jazdy.

Tento COVID AUTOMAT pre autoškoly sa riadi regionálnym COVID AUTOMATOM, ktorý každý týždeň v utorok upresňuje minister zdravotníctva. Takže ak náš okres skočí do čierneho sfarbenia, jazdy a teória na učebni nemôže byť vykonávaná.

Čo sa týka záverečných skúšok, tak podľa informácií z Prezídia Policajného zboru, Ministerstvo vnútra SR od pondelka 15. 2. 2021 spúšťa (obnovuje) výkon záverečných skúšok z odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla. Akonáhle sa dozviem termíny skúšok, hneď Vám to oznámim (platí pre tých, ktorých sa to týka).

V súvislosti s opatreniami súvisiacimi s COVID-19 sú autoškoly od 19.12.2020 zatvorené, nemôžu teda vykonávať teóriu v priestoroch autoškoly a nemôžu vykonávať ani praktický výcvik (trenažér a jazdy). Aby naši žiaci kvôli uzatvoreniu autoškôl nemali problém so zvládnutím záverečnej skúšky a boli na ňu riadne pripravení (aby všetko nezabudli – teóriu a aj jazdiť), autoškoly začali v posledných dňoch vyvíjať snahu o otvorenie autoškôl, dokonca sa plánoval štrajk pred úradom vlády. Tento týždeň ste mohli v rôznych médiách zachytiť informácie ohľadom znovuotvorenia autoškôl, pričom ministerstvo dopravy sa vyjadrilo, že to bude čoskoro. Včera (11.02.2021) minister dopravy vydal usmernenie, v ktorom uverejnil COVID AUTOMAT pre autoškoly, ktorý platí od dnes (12.02.2021). Vzhľadom k tomu, že z tohto usmernenia však jednoznačne nevyplýva kedy môžem autoškolu otvoriť, zaslal som dnes žiadosť o vydanie metodického usmernenia a o upresnenie, kedy môžem začať s praktickým výcvikom.

Pokiaľ sa autoškoly budú môcť otvárať podľa regionálneho COVID AUTOMATU, tak teoreticky je možné, že autoškolu budem môcť otvoriť už od pondelka 15.02.2021. Pri vstupe do autoškoly a pri vykonávaní praktického výcviku musíte mať negatívny výsledok RT-PCR testu, prípadne AG testu nie starší ako 7 dní, alebo sa preukázať dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako 3 mesiace, alebo sa preukázať, že ste zaočkovaný aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní. Akonáhle sa dozviem o dátume otvorenia, dám Vám vedieť formou sms.

Ďalej Vás chcem informovať, že včera bola na TV Markíza uverejnená reportáž ohľadom autoškôl, kde bolo spomenuté, že pokiaľ žiaci neukončia výcvik v autoškole do jedného roka od jeho začatia, tak budú musieť absolvovať celý kurz odznova a znova zaň autoškole zaplatiť. Táto informácia nie je pravdivá. Pokiaľ trvá krízový a núdzový stav, tak všetky lehoty ohľadom kurzu v autoškole neplynú. To znamená že pokiaľ kvôli uzatvoreniu autoškoly budete v kurze aj vyše jedného roka, nemusíte vykonávať kurz  odznova a znova všetko platiť. Normálne v kurze pokračujete.

V prípade otázok ma kľudne kontaktujte.

Držte sa a buďte zodpovední.

Marian KOVALÍČEK

Vodiči a budúci vodiči POZOR!!!

Od 01.04.2020 nadobúda účinnosť Vyhláška MV SR č. 30/2020 o dopravnom značení. Poniektoré dopravné značky majú novú grafickú úpravu a dosť ich je aj nových. Stiahnite si ju a naštudujte.

STIAHNÚŤ

 

TOP

Facebook